نام کاپیتان هادوک

هادوک (به فرانسوی Haddock) نام خانوادگی و آرشیبال (Archibald) نام کوچک اوست.(نام کوچک کاپیتان فقط در ماجرای تن تن و پیکارو ها بکار رفته است.) او از اصلی‌ترین شخصیت‌ها در ماجراهای تن‌تن و میلو است. بدون شک او بعد از میلو ، بهترین دوست تن تن است. هادوک یک کلمهٔ فرانسوی است که ریشه‌ای انگلیسی دارد. این کلمه نام نوعی ماهی روغنی است که معمولاً ً بصورت دود داده شده مصرف می شود. این ماهی در هر دو طرف اقیانوس آتلانتیک شمالی(اقیانوس اطلس) پرطرفدار است.کاپیتان هادوک به گرگ پیر دریا نیز ملقب است.

سن

اولین رویارویی شخصیت کاپیتان هادوک با تن تن ، یا به عبارتی اولین ظهور هادوک در ماجراهای تن تن ، در 9 ژانویهٔ سال 1941 و در صفحهٔ 4 ضمیمهٔ جوانان مجلهٔ بعد از ظهر رخ داد.(ماجرای خرچنگ پنجه طلایی) از آنجا که شخصیت‌های داستانی سن و سال واقعی ندارند ؛ پس نمی توان سن دقیقی را برای این کاراکتر تخمین زد ؛ در ضمن خود خالق هادوک - هرژه - هم دربارهٔ سن او سکوت اختیار کرده است.

شغل

همانطور که تن تن در اصل یک خبرنگار است ، کاپیتان هادوک هم در اصل یک دریانورد ارتشی است و سال‌های زیادی را در دریاها سیر کرده و همیشه و همه جا با روحیهٔ آتشینی که دارد ، آمادهٔ ماجراجویی است.مدتی بعد ، یعنی زمانی که کاپیتان بازنشته می‌شود ، در قصر مولینسار – که در گذشته متعلق به آباء و اجدادش بوده است – سکنی می گزیند.(ماجرای گنجهای راکام سرخ) با اینکه او در این دوره از زندگی خود شیک و مدرن شده است ، اما هنوز هم عادات قدیمی یک دریانورد کهنه کار را دارد ، عاداتی که شخصیتی محبوب از او بوجود آورده است.

شخصیت

هادوک همواره بعنوان یک فرد تندخو شناخته شده است ؛ اما در ورای کاراکتر ظاهراً خشن او ،انسانی مهربان وجود دارد. در ماجراهای تن تن او همیشه آمادهٔ یاری رسانی به افراد ضعیف و نیازمند کمک است و از این لحاظ به تن تن شباهت دارد. کاپیتان آمیخته‌ای از خشم و مهربانیست ، شخصیت او یک متناقض نمای ادبی هنری را به نمایش می گذارد.او فردی است دم دمی مزاج که مطابق با هر شرایطی نظرش تغییر می‌کند و رفتاری متغییر دارد. با نظر دقیق بر این کاراکتر می توان تضادهای شخصیتی او را تمیز داد. تضاد هایی از قبیل خشم و مهربانی ، مدرنیته و سنت ، و ... که مطمئناً بار سنگینی از رایحهٔ ظریف طنز ماجراهای تن تن را به دوش می کشد.

خانواده

در سری ماجراهای تن تن فقط از دو عضو خانوادهٔ او را سخن به میان آمده است. اولی مادر اوست که کاپیتان در هنگام اولین رویارویی اش با تن تن ، مدام او را صدا می زند ، و دیگری جد پدری اوست ، کسی که شباهت فراوانی با هادوک دارد و یک شوالیهٔ متعصب است. او دریانوردی است که به لویی چهاردهم (معروف به پادشاه آفتاب ) خدمت می کرده است.

خصوصیات بارز

صرف نظر از خصوصیات ظاهری مانند: " کلاه ، ریش ، پیپ ، پلیور و ..." که چیزهایی معمول است ، اصطلاحاتش جنبه‌ای خاص دارد. ناسزا گویی‌های او جذاب و نمکین است است. مطمئنا ً یکی از دلایل محبوبیت این کاراکتر کمیک ، فحش‌های وقت و بی وقت اوست که در هنگام عصبانیت و دلخوری ، بصورت مسلسل وار جاری می کند.البته هیچ یک از تکه کلام‌های او زشت و زننده نیست و تمام آن‌ها برگرفته از فرهنگ لغات است. یکی از خصوصیات منحصر به فرد کاپیتان هادوک این است که هیچگاه لب به آب نمی زند. او همواره تشنگی خود را با انواع مشروبات الکلی برطرف می‌کند و هیچ نوشیدنی ای را به ویسکی ترجیح نمی دهد. کاپیتان هادوک عاشق ویسکی است.

هادوک ، یک قهرمان

در ماجراهای تن تن ، هادوک فردی است که همیشه آمادهٔ فدا کردن جان خود برای نجات زندگی دوست جوانش - تن تن - است و این مساله در ماجرای تن تن در تبت بطور مشخص ملاحظه می شود. او مردی شجاع ، اما دست و پاچلفتی است ؛ درست مانند دوقلو نماهای معروف ماجراهای تن تن ( دوپون ها ) ، همیشه بدشانسی می آورد و انواع حوادث ناگوار برایش رخ می دهد.

دوستان

از شخصیت‌های ماجراهای تن تن می توان به چستر ،دوست قدیمی کاپیتان ، اشاره کرد. او دریانوردی با موهای قرمز و سبیل‌های پرپشت است که بیش از بیست سال از عمر خود را در دریاها سپری کرده است . وقتی چستر و کاپیتان با هم روبرو می شوند ، تشریفات مخصوص به خود را دارند. آن‌ها سلام عجیب و غریبی دارند که فقط مخصوص آن هاست و حتماً ً باید این اعمال را هنگام رویارویی اجرا کنند.( ماجرای ستارهٔ اسرار آمیز )[۸]

عشق و عاشقی

می توان کاپیتان هادوک را از جهاتی احساساتی خواند ، اما نه احساسات عاشقانه.در یکی از ماجراهای تن تن مجله‌ای به نام پاریس فلش خبری تحت این عنوان به چاپ رسانده بود : "کاپیتان هادوک ، گرگ پیر دریا ، با بلبل میلانی ازدواج کرد." که ظاهراً این خبر ، کاپیتان را بسیار عصبانی و پریشان می‌کند و...(ماجرای جواهرات کاستافیور)

و سرانجام

تندخویی‌های هادوک ، نعره‌هایش ، دم دمی مزاج بودنش ، دست و پا چلفتگی و بد بیاری هایش ، شجاعتش و تمام خصوصیات بد و خوبش، در قلبی پاک و شجاع نهفته شده است و همین پارادوکسهاست که چنین محبوبیتی به این شخصیت داستانی بخشیده است.

اصطلاحات کاپیتان هادوک

 • دزد دریایی!
 • لعنت بر شیطون!
 • لعنت خدا بر شیطون!
 • لعنت بر فرق شیطون!
 • لعنت به غوزک پای شیطون!
 • گاریچی!
 • گاریچی ناشی تو رو چه به کشتی!
 • الاغ سوار!
 • راهزنا!
 • جانور!
 • مضحک قلمی!
 • کلنگ تهِ مرداب!
 • بی‌بُتهٔ بی‌خاصیت!
 • خدا غضبت کنه!
 • کله پوکا! (معمولاً در حال صدا کردن دوپونت و دوپونت)

البته اصطلاحات مذکور در ترجمهٔ فارسی کتاب‌های تن تن در انتشارات یونیورسال استفاده شده است که حاصل ترجمهٔ آقای خسرو سمیعی است و معنای دقیق اصطلاحات کاپیتان چیزی غیر از اینهاست که بعضاً معادل فارسی ندارند.مثلا ً تکه کلام‌های اصلی کاپیتان در متون فرانسوی اصطلاحات : "Mille million de mille sabords" و " Tonnerres de brest " می باشند که معادلی فارسی برای آنان متصور نیست.کاپیتان هادوک Capitaine Haddock


نوشته شده در تاریخ 1389/10/22    | توسط: nima faraji    | طبقه بندی: کتاب های تن تن، عکس های تن تن، نکاتی در مورد تن تن،     |
نظرات()